DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Naše aktivity

 

21.09.2014 V ukrajinském kostelu Sv. Ondřeje v Karlových Varech 21.září se konala charitativní akce. Za iniciativy Centru ukrajinské sakrální kultury a za podpory Svazu Ukrajinců Bohemie byla zajištěna výstava a prodej obrázků ukrajinských umělců. Zejména jsou obrázků známých malířů Serhija Savčenko, Dmytra Horditsya a Inny Il'čenko a dalších. V rámci tohoto charitativního projektu už proběhla výstava ve Mnichově (Německo), dále bude pokračovat v Antverpách (Belgie). Cílem těchto akci je upozornit svět na Ukrajinské válce. Peníze od prodeje obrázků budou odeslaní na léčeni obětí ukrajinské tragédie.

 

25.01.2014 Dětské hlasy připomenuly situaci na Ukrajině

Děpoltovice - Až z dalekého Lvova z Ukrajiny přijel dětský hudební sbor Namysto, který je znám nejen v Evropě, ale i ve světě. Koncert byl zaměřen na pomoc integraci Ukrajinců v Karlovarském kraji, ale i jako výzva k tomu, aby se na Ukrajině uklidnila současná situace. „Sbor je tady na čtyři dny a kromě koncertů v Děpoltovicích a Mariánských Lázních si prohlédl i Prahu a Loket. Moc se jim zde líbí," řekl předseda Svazu Ukrajinců Bohemia Vladyslav Rohovyi. Ten byl nadšený, že na koncert přišel i velký počet Čechů. „Za to jsem moc rád," podotkl. Hudební sbor zazpíval především lidové písně, ale vrátil se i ke koledám. Stranou nezůstala ani otázka dnešní situace na Ukrajině. „Těmito dětskými hlasy chceme podpořit národ, který bojuje za svou pravdu, k uklidnění a vyřešení situace," řekl Rohovyi. I spolupráci s děpoltovickou radnicí si nemůže vynachválit. „Zřídili jsme zde knihovničku, do které své kusy daroval i ukrajinský velvyslanec," pochvalně komentoval Rohovyi. Kromě koncertů stále běží v budově krajského úřadu výstava o hladomoru Ukrajinců v letech 1932-1933. V tomto období vlády Stalina zemřelo na deset milionů lidí.

Autor: Petr Toman

Karlovarský deník, 27.01.2014

http://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/detske-hlasy-pripomenuly-situaci-na-ukrajine-20140128.html

*******

21.01.2014 Dne 21. ledna 2014 byla v prostorách Krajského úřadu Karlovarského kraje zahájena výstava plakátů k 80. výročí Hladomoru na Ukrajině v letech 1932-1933, uspořádaná o.s. Svaz Ukrajinců Bohemie za podpory velvyslanectví Ukrajiny v ČR a Krajského úřadu Karlovarského kraje. Akci zahájili předseda Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Karlovarského kraje Mgr. Jiří Holan, 2. tajemnice velvyslanectví Ukrajiny v ČR Julia Kločko a předseda Svazu Ukrajinců Bohemie Vladyslav Rohovyi.

Řečníci zdůraznili nutnost uchování v paměti tragických událostí v dějinách Ukrajiny s tím, aby se nic podobného nikdy a nikde neopakovalo. Řeckokatolický kněz Andriy Penyuk vyzval přítomné, aby uctili památku milionů nevinných obětí genocidu Ukrajinského národa. Akci navštívili zástupci Krajského úřadu Karlovarského kraje, ukrajinské komunity, místní veřejnosti, duchovnictví a médií. Výstava potrvá do 31. ledna 2014, v únoru pak bude k zhlédnutí v Ostrově a Sokolově.

 

4.09.2013 4 září 2013 se v historických sálech zámku Troja v Praze konala recepce na oslavu 22. výročí nezávislosti Ukrajiny. Ve svém úvodním projevu velvyslanec Ukrajiny Borys Zajčuk zdůraznil hluboké historické a kulturní vazby, tradiční partnerské politické vztahy a ekonomické vazby mezi Ukrajinou a Českou republikou.Předseda vlády České republiky Jiří Rusnok ujistil o plné podpoře České republiky eurointegračních úsilí Ukrajiny a podepsání dohody o přidružení mezi Ukrajinou a EU v listopadu 2013. Akce se zúčastnili ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Dalibor Štys, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, zástupci Kanceláře prezidenta republiky, vlády, parlamentu, ministerstev a rezortů ČR, diplomatického sboru, podnikatelské sféry, duchovnictví a ukrajinské diaspory, zejména Svazu Ukrajinců Bohemie . Státní hymny Ukrajiny a České republiky zněly a cappella v podání kvartetu sólistů Pražského filharmonického sboru. Recepci doprovázelo vystoupení smyčcového kvartetu, jenž hrál díla Dmytra Bortňanského a Antonína Dvořáka.

Členové SUB spolu z manželkou Ukrajinského Velvyslance páni Ljudmilou Zajčuk

 

 

***********

24.08.2013 Svaz Ukrajinců Bohemie oslavil 24. srpna 2013 Den nezávislosti Ukrajiny v ukrajinském Centru v Děpoltovicích. Na pozvání přijel Velvyslanec Ukrajiny v České republice pan Borys Zajčuk. Přivítal vznik Svazu Ukrajinců Bohemie a přečetl dopis od Ministra zahraničí Ukrajiny Leonida Kožary. Na oslav Dne nezávislosti Ukrajiny přijeli také předseda Výboru pro národnostní menšiny Karlovarského kraje pan Jiří Holan a předseda Výboru pro národnostní menšiny Nejdku pan Miroslav Drobný. Oslava proběhla za doprovodu koncertu významného Ukrajinského zpěváka Pavla Bubrjaka, který je též předsedou Asociace Ukrajinců v Čechách a čestným členem SUB. Hlavními účastníci shromážděni byli příslušnící ukrajinské a české komunity, kteří jsou velkými příznivci Ukrajinské kultury a historie. Oslava se nesla v atmosféře dobrodružství a přátelství obou národů. Zvláštní poděkováni se dostalo starostovi Děpoltovic Jaroslavu Karešovi a Mgr. Pavlu Vaculíkovi z krajského úřadu.

 

 

*****

12.07.2013 Ve dnech od 12. do 16. července 2013 navštívil Českou republiku akademik a profesor Kyjivské národní university Volodymyr Serhijčuk. V Ukrajinském centru v Děpoltovicích se konalo setkání s ukrajinskou komunitou v Karlovarském kraji. Na tomto setkání se jednalo především o historickém vývoji ukrajinské emigrace a o potřebě zachování naší kultury a tradic. Profesor provedl výzkum ohledně formování ukrajinské komunity na území ČR. Doktor Serhijčuk se také setkal s legendárním plukovníkem z první Československé brigády 91-letým Mykolou Hulinym, který žije v Karlových Varech. Další přednáška se uskutečnila dne 15. července na Universitě Karlově v Praze, kde byli přítomni novináři, představitelé ukrajinských nevládních organizací a Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

 

 ***

Dne 2. července 2013 byla Svazem Ukrajinců Bohemie, za podpory Krajského úřadu Karlovarského kraje, zahájena výstava moderního ukrajinského umění „Ukrainian Modern Art“. Náměstek hejtmana Miroslav Čermák upozornil ve svém projevu na potřebu prezentace ukrajinské kultury v Čechách a to právě organizováním takovýchto kulturních akcí. Uvítací dopis zaslal také velvyslanec Ukrajiny pan Borys Zajčuk, ve kterém zdůraznil, že tato výstava přispěje k prohloubení ukrajinsko-českých humanitárních vztahů a šíření pozitivního obrazu Ukrajiny v České republice. Vernisáž byla doprovázena koncertním projevem ukrajinského sboru a konala se za účasti mnoha českých příznivců ukrajinské kultury. Výstava bude veřejnosti přístupna do 19. července 2013.

Starosta obce Děpoltovice Jaroslav Kareš, předseda Svazu Ukrajinců Bohemie Dr. Vladyslav Rohovyi a náměstek hejtmana Karlovarského kraje Bc. Miroslav Čermak.

 Účastníci vernisáže

Ukrajinský lidový soubor v Karlových Varech

*********

Dne 11. května 2013 se v obci Děpoltovice v Karlovarském kraji, konal první sjezd Svazu Ukrajinců Bohemie (dále jen - SUB). Pozvání na sjezd přijali také významní hosté Mgr. Pavel Vaculík z Výboru pro národnostní menšiny Karlovarského kraje, pan Miroslav Drobný předseda výboru pro národnostní menšiny v Nejdku a paní Pavlína Hanková vedoucí Centra pro podporu integrace cizinců. Velmi příjemně přivítal naše společenství pan Jaroslav Kareš starosta obce Děpoltovice, díky kterému má SUB ode dne 11. května 2013 své centrum na adrese Děpoltovice 44, 362 25 Nová Role. Na této adrese se budeme i nadále setkávat a pořádat své akce. Na začátku našeho sjezdu požehnal naší činnosti farář Kaple sv. Ondřeje v Karlových Varech otec ThLic. Andriy Penyuk. Dále byli přijaty pozdravy od dalších ukrajinských komunit ve světě, se kterými SUB bude nadále rozvíjet spolupráci, zejména od Ukrajinského sdružení Švýcarska, Federace Ukrajinců ve Velké Británii, Ukrajinců z Německa a dalších. Na sjezdu byly projednány perspektivy kulturních a charitativních aktivit SUB. Byla také vyřešena řada organizačních otázek. Sjezd byl zakončen koncertem Ukrajinského talentu Karlovarska.