DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie Ukrajinců na Karlovarsku

Ukrajinci na Karlovarsku mají svou dávnou historii.

Ukrajinci na Karlovarsku mají svou dávnou historii. Několikrát sem zavítal na dovolenou můj velký krajan Mykola Hohol, kterého omylem někteří lidé považují za Rusa. Narodil se však ve vesnici Soročynci, Povltavského regionu v Ukrajině (autor. odkud pochází i moje rodina), psal o našich tradicích a historii.

První v ukrajinštině vydaný soubor cestovních dojmů z Karlových Varů byl otištěn roku 1898 (autor J. Geciv). V roce 1919 se v poválečné sezoně vylidněné lázně staly místem několikadenní porady představitelů diplomatických misí vč. Ukrajinské lidové republiky a ČSR. Jednání, které probíhalo v hotelu Pupp, se účastnil významný Ukrajinský historik Dmytro Dorošenko. V průběhu 20. až 40. let XX stolení zde odpočívali spisovatel Volodymyr Vinničenko (1921), literární kritik Volodymyr Dorošenko (1929) a básník Oleksander Oles (1930 a 1942). Během druhé světové války v Sudetech pracovalo cca 20 tisíc Ukrajinských Ostarbeiterů (nucených pracovníků).

Zakladatele Ukrajinského kulturního sdružení  ↓

První občanské národní sdružení vznikalo v Karlových Varech na začátku 50. let XX stolení. Ukrajinské kulturní sdružení založilo 600 bývalých vojáků – Ukrajinců z Československé armády Ludvíka Svobody a přesídlení krajané z Podkarpatské Rusi. Měli zde také svůj smíšený soubor, který byl velmi populární v Karlových Varech, zahajoval koncerty v Lázních III a zpívali v něm i české ženy v ukrajinském jazyce.

Četné členové SUB plukovník M.Hulyn a prof. V.Serhijčuk

Dnes máme na Karlovarsku aktivní občanské sdružení Svaz Ukrajinců Bohemie. Předseda bývalého Ukrajinského kulturního sdružení, které zaniklo v roce 1968, plukovník Československé armády Mykola (Mikuláš) Hulyn je čestným členem nově vzniklého Svazu. Své kulturní akce konáme v Ukrajinském centru v Děpoltovicích (Děpoltovice 44, Nová Role, 362 25) mimo jiné oslava Dne nezávislosti Ukrajiny, Svátek Svatého Mikuláše, Vánoční besedu. Zahájili jsme provoz Ukrajinské sobotní školy (na adrese Závodu míru 876/3a, Karlovy Vary, 360 17), kde jsou také aktivity v českém a anglickém jazyce, proto k nám do sobotní školy chodí i české děti.

Svaz Ukrajinců Bohemie dnes ↓

Máme svého aktivního zastupitele pani Mariju Čerevkovovu ve Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Karlovarského kraje. Budeme rádi, budete-li sledovat naše aktivity na stránkách www.sub.wbs.cz

Dr Vladyslav Rohovyj, Předseda Svazu Ukrajinců Bohemie